Nurhan Aktı (MCC, ACPC)

PDRICMA Fakülte Başkanı

’Kendinizi sevin, kendinize inanın ve fark yaratın.

’' - Nurhan Aktı

1996'da Deniz Harp Okulundan mezun olan Nurhan AKTI, Türkiye’nin ilk muvazzaf kadın subaylarındandır. Aslen Bilgisayar ve Kontrol Mühendisi olup üzerine İşletme, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi yüksek lisans programlarını tamamlamıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 21 yıl çok çeşitli görevde farklı bir çok ekiple/liderle çalışmış ve binbaşı rütbesi ile emekli olmuştur. Bu tarihten itibaren yoluna koçluk yolculuğu ile devam kararı alarak Temel ve İleri Düzey Profesyonel Koçluk eğitimleri ile Takım Koçluğu eğitimlerini almış, halihazırda 4.000 saati aşkın üst düzey yönetici, takım ve performans koçluğu/mentorluğu deneyimleri ile MCC (Professional Certified Coach) ünvanı taşıyan sayılı koçlar arasına girmeyi başarmıştır. Kurumsal eğitimler konusunda da uzman olan sayın Aktı, bu kapsamda 200’ün üzerinde şirkete 2.000’in üzerinde çok çeşitli konularda seminer vererek binlerce kişiyle çalışma şansı bulmuştur. Eğitmen şapkasıyla kazandığı deneyimi koçluğuna, koçlukta kazandığı deneyimi eğitime getirerek danışanlarına gerçek hedeflerini belirlemeleri ve istedikleri dönüşümü sağlamaları için fark yaratan çözümler sunmaktadır. Bireylerin tek ve eşsiz olduklarına inanan, hayata bütünsel bakmayı çalışan, doğa ve sevgiye değer veren yapısı ile herkesin içinde var olan potansiyelini keşfetmesi ve fark yaratmaları için insanların yanında olmayı ve onlara dokunmayı kendine misyon edinmiştir. Hayata bakışını en iyi ifade eden kelimeler "Tutku", "Merak" ve "Sevgi" olacaktır. Sevgi ve bilginin paylaşılarak çoğaldığının bilincinde olarak keyifle yaşamda yolculuk yapmaktadır. Nurhan Aktı, evli ve iki çocuk annesidir.

Devamını Oku

Rana Durbakayım Aylanç (ACC)

PDRICMA Fakülte Lideri

‘89 KAL, ‘95 Marmara Üniversitesi İşletme mezunu olup, Yapı & Kredi Bankası Kurumsal Bankacılık bünyesinde çeşitli seviyelerde yöneticilik yapan Rana Durbakayım Aylanç,, bankacılık hayatını Burgan Bank Business Center yöneticiliği ile 2014 yılında sonlandırmıştır.

Kişisel gelişim yolculuğuna 2005 yılında, mentorluk ve koçluk yolculuğuna ise 2010 yılında iç mentee / mentor ve koç olarak başlamıştır.

Yaklaşık 25 yıllık kurumsal tecrübesini ve yönetsel deneyimini, aldığı bir dizi Kişisel Gelişim ve Koçluk eğitimi ile pekiştirmiştir. Bu eğitimlerin içerisinde, 2010 yılında aldığı ilk koçluk eğitiminin ardından, 2014   yılında da daha kapsamlı şekilde aldığı Temel Profesyonel Koçluk Eğitimi Modülleri,  NLP, Transaksiyonel Analiz, ODM (Optimum denge modeli 1-2 ve ODM Aile ), Takım Koçluğu, Kahkaha Liderliği  ve benzeri programlar bulunmaktadır.

Şirketlerde Takım Koçluğu, Grup Koçluğu, Çeviklik (Mindset Coaching) ve Yönetici Koçluğu alanlarında hizmet vermenin yanısıra şirketlerin MT kadrolarına kurumsal hayata giriş hazırlık modülleri eğitimleri, mentorluk ve koçluk desteği vermektedir.

Kariyer koçluğu anlamında ayrıca gönüllü olarak ICF bünyesindeki projelerde ( ÇYYD, TED, GDN, Soroptimistler Derneği, Bizbize projelerinde ) gençlerle çalışmakta olup gençleri iş hayatına hazırlamak sosyal sorumluluk misyonları arasındadır.

ICF ( Uluslararası Koçluk Federasyonu ) Türkiye Yönetim Kurulunda Eğitim ve Üye İlişkilerinden sorumlu Yönetim kurulu üyesi olarak Koçluk mesleğine katkı sağlamayı görev bilmektedir.

İnsanın bütünselliğine inanan ve kişisel gelişim yolculuğunda kendini sürekli öğrenen bir yolcu olarak tanımlayan Aylanç’ın yolu 5700 eğitim saatinde 11.000 katılımcı ile kesişmiş, yaklaşık 750 saatlik bir koçluk tecrübesi ile de taçlanmıştır.

Aylanç kendi varoluş amacını “kişilerin kendilerini gerçekleştirmelerine bir aracı olmak” olarak tanımlarken kişisel yolculuğunu da kendi ifadesi  ile şöyle özetliyor ;

Ben buluşturanım…

Ruhu ruhla, ruhu özle, özü özle buluşturan

Her buluşturduğunla buluşan,

Ve özüne doğru bir parçasını daha tanıyan

Her tanıdığı parça ile kendini tamamlayan

Hep yolcu

Hep yolda olan

Devamını Oku

İpek Ateşalp (ACC)

PDRICMA Fakülte Lideri

“Aklının bildiğini kalbin de anladığında dönüşüm gerçekleşir.

Kadıköy Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olmuş; Yapı & Kredi Bankası’nda kurumsal bankacılıkta başladığı kariyerine Şube Müdürü, MAG & Partners Finans ve Yönetim Danışmanlığı’nda Kurucu Ortak olarak devam etmiştir. Bugün Kahkaha Okulunun kurucusudur. Bankacılık ve danışmanlık (finans, yatırım, eğitim) alanlarındaki 30 yıllık iş tecrübesi ve yöneticilik yetkinliklerini; eğitim danışmanlığı, koçluk ve kahkaha yogası eğitmenliği ile harmanlamıştır.

PDR Group çatısında 10 yıllık kurumsal eğitmenliği süresince yolu 18.000’den fazla katılımcı ile kesişmiş, 9.100 saat eğitim vermiştir. Bu yolculukta eğitmenliğini koçluk şapkası ile zenginleştirmeye karar vermiş ve 2014 yılında Temel Profesyonel Koçluk eğitimlerini almıştır. ICF’ten ACC (Acredited Certified Coach) unvanını alarak, 535 saatlik koçluk deneyimi ile kurumlarda yönetici/performans koçu olarak  hizmetlerini sürdürmektedir. Koçlukta iki niş alan olan ”Kahkaha Koçluğu” ve ”Mutluluk Koçluğu” nun ülkemizde öncülüğünü yapmaktadır. Hindistan'da Laughter Yoga International University’de Kahkaha Yogası Master Trainer olarak yetiştirilmiş ve Türkiye’nin “Kahkaha Elçisi” unvanıyla onurlandırılmıştır. Berkeley Institute of Well -Being,California'dan tamamladığı programla Türkiye'nin ilk "Sertifikalı Mutluluk Koçu" olmuştur.

Bir çiçeğin yapraklarını açması gibi kişilerin içsel zenginliklerini çevrelerine yansıtmalarına aracılık etmek yaşam amacıdır. Azim, cesaret ve sevgi onu bu yolda tutarken; ”Koçluk”, ”Kahkaha”, ”Eğitmenlik” ise yaşam amacına ulaştıran enstrümanlarıdır.

Devamını Oku

Yunus Emre Şentürk (PCC)

PDRICMA Fakülte Lideri

Kariyerini profesyonel koçluk yönüne doğru çevirmeden önce Yunus Emre Şentürk çeşitli sektörlerde orta ve üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.

Profesyonel Hayatının sonlarına doğru çalıştığı kurumlarda kurumsal ve bireysel değişim ve gelişim projelerinde aktif rol almıştır.

Yunus Emre Şentürk, yaklaşık 8 yıldır bireysel ve kurumsal gelişim alanında da çalışmaktadır. Kurumların ve kişilerin potansiyellerine odaklanarak bütünsel bakış açısı, önce insan yaklaşıma yönelik bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır.

Özellikle üst düzey yönetici ve liderlere yönelik koçluk hizmetleri, liderlik programları uygulamakta, profesyonel koçluk mesleğinin Türkiye’de ve dünyada gelişimi için çalışmalar yapmaktadır. PDRICMA çatısı altında özellikle “Değer Odaklı Yaklaşım” penceresinden kurumlar ve organizasyonlara yönetsel beceriler, koçluk, koçvari liderlik, satış yöneticileri ve satış ekiplerine satış koçluğu, takım koçluğu, kurum içi koçluk bakış açısı ile mentörlük gibi gelişim projeleri yürütmektedir. Bireylerin liderlik potansiyelini ortaya çıkarmak üzere birçok modellemeleri, yeni nesil, orta ve üst düzey yönetici koçluğu ve mentörlük hizmetleri sunmaktadır.

2500 saatten fazla koçluk, 1.500 saatten fazla eğitmenlik deneyimi vardır. International Coaching Federation’ın Profesional Certified Coach (PCC) ünvanına sahiptir. 2020 – 2022 ICF Türkiye Başkanı olan Yunus Emre birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü profesyonel koçluk yapmaktadır.

Profesyonel Koçluğu merkezine alan Yunus Emre Şentürk birçok alanda mesleğin doğru bilinirliği ve etik kurallarının paylaşımını yapmak için konuşmalara katılmakta ve makaleler yazmaktadır.

Kendisi “Profesyonel Koçluğa” bakış açısını aşağıdaki gibi tanımlar;

“Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır.”

Profesyonel Koçluk tanımının içinde geçen “yaratıcı süreç” sanat demektir.

Profesyonel Koçluk Bir Sanattır.

Devamını Oku

Funda Bener (PCC)

PDRICMA Fakülte Lideri

1987 yılı Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Funda Ö․ Bener, 1988 -1991 yılları arasında Finansbank’ta, 1991-1994 yılları arasında Credit Lyonnais, 1994-2001 yılları arasında da Osmanlı Bankası’nda çalışmıştır.

2012-2016 yılları arasında Carrefoursa şirketinde Eğitim ve Gelişim Müdürü olarak çalışmış, Carrefoursa Akademi’nin kuruluşunda yer almış ve akademinin işleyişini sağlayan ekibe liderlik etmiştir. Akademinin ilk kuruluş yılında liderlik ettiği ekip, TEGEP Liderlik Gelişim özel jüri ödülü ve Brandon Hall “best video learning” dalında bronz madalya ödülü alan projeler üretmiştir. 2006 yılında Marmara Üniversitesi İşletme-Örgütsel Davranış bölümünde Yüksek Lisansını tamamlayan Bener, Değişime Direnç’te Etkin İletişimin Rolü üzerine bir araştırma yapmış, tezini Türkiye’deki liderlik stilleri üzerine yazmıştır. 2009 yılında koçluk eğitimini tamamlayan Bener, PCC unvanı ile ICF akredite koçu ve ICF üyesidir. Kurumlarda değişim süreçlerinin kurgulanarak çalışanların değişim ve gelişimlerine eşlik eden gelişim programları tasarlamaktadır. Öğrenen organizasyonların temeli olan mentorluk sistemlerinin ve koçluk kültürüne izin veren yapıların kurulmasına danışmanlık yapmaktadır. 2019 yılında online Coach Hub Certified Coach ünvanını almıştır. 2020 yılından bu yana PDR Eğitim ve Gelişim Danışmanıdır. Assessment Center ve Learning Center alanlarında çalışmaları devam etmektedir. Neuroscience ve Liderlik üzerine yapılan araştırma ve çalışmaları takip ederek, uygulama gerçeklerini gelişime taşıyan araç ve yöntemler kurgulamaya ve uygulamaya çalışmaktadır. 2018 Yılında, “İnsanın Anlam Arayışına” odaklanan Logoterapi eğitimlerini ve sınavını tamamlayarak Academic Associate in Viktor Frankl’s Logoterapy ünvanını almıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Micro MBA programında “Koçluk Becerileri” ve “Liderler için Koçvari Yönetim Becerileri” eğitimleri ve Değişim Yönetimi eğitimi vermektedir. Boğaziçi Üniversitesi, Darüşşafaka öğrencileri için mentorluk, Kagider iş kadınları için koçluk desteği gibi sosyal sorumluluk projelerine katılmıştır. ICF Türkiye’nin Bizbize Kadın Girişimciler ve Türkiye Bilişim Derneğiyle yürüttükleri iş birliklerine gönüllü koçluk desteği vermektedir. Coach Hub’ın IOM (Uluslararası Göçmen Organizasyonu) ile yaptığı anlaşma çerçevesinde iki kadın lidere gönüllü koçluk yapmıştır. 2020 yılı eylül ayında PDRICMA Fakülte Lideri olmuştur. BRM, Bümed üyesi olup Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezinde mezun öğrencilerin kariyer planlama süreçlerine mentor koçluk yaparak gönüllü destek vermeye devam etmektedir.

PCC - (2600 saat koçluk deneyimi), Coach Hub Certified Coach, EMA- EMCC (uygulayıcı mentor-koç)

Eğitimler / Gönüllü Mentor Koçluklar

Bahçeşehir Üniversitesi Micro MBA: “Koçluk Becerileri” ve “Liderler için Koçvari Yönetim Becerileri” ve Değişim Yönetimi

Boğaziçi Üniversitesi, Darüşşafaka Okul Destek Derneği Mentorluk (EMCC projesi): Mentorluk, 

Kagider 

ICF Türkiye: Bizbize Kadın Girişimciler ve Türkiye Bilişim Derneği Coach Hub’ın IOM (Uluslararası Göçmen Organizasyonu)

Hayata Destek Vakfı ( Yönetim kademesine mentor koçluk)

Devamını Oku

Binnur Kayabey (PCC)

PDRICMA Fakülte Lideri

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olan Binnur Kayabey, profesyonel yaşamına Eczacıbaşı Menkul Değerler’de başladı.

Sonrasında kurumsal etkinlik yönetimi ve medical cihaz satışı alanında faaliyet gösteren 2 şirketin kurucusu olarak girişimcilik rolüne geçti. Profesyonel kariyerinin ilk 20 yılında farklı organizasyon yapılarının oluşturulması, satış ve pazarlama ekiplerinin yapılandırılması, yönetimi, stratejik öncelikli hedeflerin belirlenmesi, performans sistemlerinin kurulumu, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi, rakiplerin analizi ile ilgili sorumluluklar aldı.

2016 Yılından itibaren Danışmanlık ve Profesyonel Koçluk alanlarında çalışmalarını sürdüren Binnur,  İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifika Programını, Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ‘nundan akredite Profesyonel Koçluk Temel ve İleri Seviye eğitimleri ile Takım Koçluğu eğitimini ve Transaksiyonel Analiz, Nörobilim alanlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından verilen Professional Certified Coach (PCC) ünvanına sahiptir.

İnsanın, kendine yolculuğunun çok kıymetli olduğuna olan inancıyla, kurumların ve bireylerin istedikleri performans ya da doyuma ulaşmaları konusunda, var olan sonsuz potansiyellerini harekete geçirmek üzere, bilgiye, güvene ve samimiyete dayalı yol arkadaşlıklarını paylaşarak, hedefledikleri gelişim ve dönüşümlerine destek vermektedir.

Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile topluma hizmet etme konusunda çalışmaları olan Binnur Kayabey, bir çocuk annesidir.

Devamını Oku