Enneagram, Yunanca dokuz anlamına gelen “enne” ve nokta anlamına gelen “gram” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan, kökeni yüzyıllar öncesine dayanan bir kişilik ölçümü metodudur. Temel 9 kişilik tipi ile kendini tanımak, içgörü yakalamak ve kendini özgürleştirmek için güçlü bir araçtır. Kariyer gelişimi, ilişki yönetimi, kendini keşif, takım koçluğu gibi alanlarda yön gösterir.

Koçluk görüşmelerinde araç olarak kullanılabileceğiniz Enneagram, danışanınızın temel arzu ve korkularının, stres altındaki hareketlerinin ve bunların kök nedenlerinin farkına varabilmesini sağlar. Koçlukta kullanacağınız Enneagram ölçümü, danışanınız ile üzerinde derinleşebileceğiniz kısa, net, öz bakış açısı kazandırır.

Enneagram'ın derinliği ve katmanlı yaklaşımı, öz farkındalığı destekleyen derin bir koçluk süreci rehberliğinde danışanlara güçlü bir yol gösterici araç olarak kullanılabilir. Çizgiler, kanatlar, ifade merkezleri ve içgüdüler aracılığıyla, yaşam amacını ve şu anki durumunu ortaya çıkarır.

Enneagram, koçlara farklı profilleri tanımasını ve bu profillerin özde niyetlerini gösterir. Koçluk görüşmelerinde danışanların kapalı kalan alanları, kilit vurulan derin duyguları üzerinde çalışılabilir.

Bireysel koçluğun ötesinde, Enneagram, takım ve organizasyon seviyesinde de koçluk için yollar açar. İçsel motivasyona hitap ederken, aynı zamanda bağlılık, değişim yönetimi, organizasyon kültürü ve ekip gelişimine değer katar.

Enneagram, ayrıca koçun kendini tanıması, Koçluk görüşmelerindeki duruşunu değerlendirmesi ve koçluk becerilerini geliştirmesi için de iyi bir araçtır.

Detaylı bilgi için info@pdricma.com.tr adresimizden bize ulaşabilirsiniz.